Bursa Soğanlı Botanik Parkı'nda Sabah YürüyüşüHep istemişimdir sabahları çok erken uyanıp yürüyüş yaparak güne zinde bir şekilde başlamayı..
Oysa ben tam tersine sabahları uyuyup öğlen uyandığım için hiç bunu hiç gerçekleştiremeyeceğim derken önceki pazar  günü ani bir  kararla yürüyüşe gittik..


Evimizin yakınlarında da yürüyüş yapabileceğimiz yerler olmasına rağmen Botanik Parkı seçtik..
Kent yaşamının betonlaşmış dar  mekanlarında ömrümüzü geçirince zengin bitki örtüsü, ülke bahçeleri, yürüyüş alanları ve gölleri ile burası cennet gibi geliyor insana..
Tabi oraya arabımızla gittik..Yürüyüş için arabayla bir yerlere gitmek biraz garip olsa da buna değdi..
Hangi otobüslerin gittiğini bilmiyorum ama santral garajdan minibüslerin gittiğini biliyorum..
Arabanızla ise  İzmir Yolu tarafındaki çevre yolunu İstanbul-Yalova yönüne doğru takip ederek buraya gelebilirsiniz.

 Günlerden pazar olması nedeniyle parkı bomboş görünce şaşırdım..Erken saatlerde gittiğimiz için olmalı ama rahat rahat gezdiğimiz için bizimde işimize yaradı..


Parkın boş olması fotoğraf çekmem için de iyi bir fırsat oldu.

Parkın pekçok yerinde dinlenmek için banklar var..Tamam park boş dedikte zamanla gelenler oldu tabi :)
Botanik Park'ta yapılacak keyifli şeylerden biri de bisikletle gezmek..İster kendi bisikletlerinizi götürün isterseniz de orada kiralayın..Parkın içinde bisiklet kiralayabileceğiniz yerler mevcut..Küçükler içinde büyükler içinde çeşitli bisikletler bulunmakta..Kiralama ücretide  saati 5 lira gibi bir şeydi..
Başta yazmayı unuttum girişlerde ücretsiz..
Parkın ortasına doğru içinde ördeklerin yüzdüğü bir gölet var. Bu yapay göl, çevresindeki sazlıklar,ağaçların suda yansıması ile oluşan manzarası ve ördekleri ileyürüyüşün ardından dinlenmek için ideal bir yer..


Böyle huzurlu bir ortamda kitap okumaktan daha keyifli birşey olmasa...
Bir de sabah menülerine benim kahvemi yazan sinekler olmasa daha güzel olurdu :)Gölün kenarında oturmuş dinleniyorken gölün diğer tarafında fotoğraf çekimi yaptıran gelinle damadı görünce çok şaşırdım..Sabah 8:30 olunca :)İstanbul gibi Bursa'da fotoğraf çekimi için uygun çok fazla mekan olmadığı için en çok Botanik Park tercih ediliyor..
Havalar yavaş yavaş soğumaya başlıyor bugünlerde...Malum eylül ayındayız..Yapraklar dökülmeye başladı bile..Botanik Park' Eylül ayındada başka güzellikler çıkacak karşımıza..
Bursa' lılar için büyük şans olan Botanik Park da hala çok güzel saatler yaşanabilir.
.Fotoğraf çekebilir,kitap okuyabilir,piknik yapabilisiniz..
Parkın içinde mangal, tüp ve hamak yasak bunları bilmenizi özellikle istedim ki hayal kırıklığına uğramayın..

Yurdışından ve şehirdışından Bursa'ya gelecek arkadaşlar mail atıp bilgi almak istiyor ve blogta Bursa'da gezilecek yerlere daha fazla yer vermemi istiyorlar.Bende istiyorum ama gittiğim yerlerde bazen fotoğraf makinam olmuyor ,bazende  muhabbete dalıp aklıma bile gelmiyor ya da çok fazla bilgi edinmeden paylaşımda bulunmak istemiyorum..

Bayramda Eskişehir'deydim..Çok güzel ve temiz bir şehir çok beğendim hafıza kartımı bulabilirsem bi sonraki postta Eskişehir fotoğrafları olabilir :)
Üzerimdeki eteğide ben diktim..Buradan bakablirsiniz..

Herkese güzel bir Eylül diliyorum..Havalar çok fazla soğumadan bir kez
 daha gidip bisiklete binmek için can atıyorum...

8 yorum:

 1. çok güzelmiş gerçekten çok iyi yapmışsınız. ben de Bursalıyım göya ama İst. yaşayınca hiç haberim yok tabi buralardan :) yemyesildeniz.blogspot.com

  YanıtlaSil
 2. selam...
  tanıdık geldi oralar...
  bizimde sünnet çekimlerimiz orada olmuştu.
  bursada yaşamak güzel şey.
  karışık olmayan şehir...

  YanıtlaSil
 3. harika ve çok dingin görünüyor.. bu karmaşanın içerisinden oraya doğru akmak istedim bir an... (sen zaten bir bana gelme :) diye bir serzenişte bulanayım :)))

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel fotoğraflar. ama hakikaten şu dış mekan çekimlerine bayılıyorum. Benim zamanımda bu kadar yaygın değildi herhalde çünkü ben hiç duymamıştım. duysam kesin bide öyle çekim isterdim :)

  YanıtlaSil
 5. bende seviyorum bu şehri her köşesi ayrı güzel bursamın , güzel paylaşımlar oolmuş eline yüreğine sağlık :)))

  YanıtlaSil
 6. Yemyeşildeniz...Fotoğraflara baktıkça iyi yapmışız diyorum bende kendi kendime..Biz Bursa'da yaşamamıza rağmen cennet gibi bir yeri değerlendirmiyoruz bu daha kötü..Bursa'ya gelirseniz aklınızda olsun :)

  estasarimelif...Ve aleyküm selam..Bursa benim vazgeçilmezim..Bursa'da yaşamayı bende çok seviyorum..O zaman Botanik Park'tan size güzel karelerle yad edebileceğiniz hatıralar kalmıştır..

  iki dirhem bi çekirdek...Cidden harikaydı..Bugün gelecektim ama bu seferde siz Sarıalan'a akmışsınız :))

  neslihan...Teşekkürler..Aslında vardı ama çok yaygın olmadığı için maddi olarak fazlaydı şimdilerde fotoğrafçılık yapanda çok fazla olunca ortaya sanatsal fotoğraflar çıkınca çekimler artık dış mekanlarda yapılır oldu...Nasip olursa çocuklarınızla özel günlerde yaptırabilirsiniz..Sünnet gibi mesela:))

  esra...Teşekkür ederim..Bursa severler çoğalıyor :))

  YanıtlaSil
 7. oooo özendim :) o kitaplarla ben de öyle biyerde hemhal olmak isterdim ......keyfiniz bol olsun selamlar

  YanıtlaSil
 8. Proud of Hijab...Size de böyle bir keyif yapmak nasip olur inş :)Selametle..

  YanıtlaSil